מהו פומיס?

מאמר מאת: שלומי רוזנברג

תאריך: מרץ 17


פומיס הוא סוג של סלע וולקני טבעי נקבובי קל. בעברית אבן ה- PUMICE נקראת חֲפָף. סלע הפומיס נוצר מהתגבשות של חומר געשי שנפלט לאוויר מתוך הר געש במהלך ההתפרצות הגעשית, התקרש במהירות רבה עוד בהיותו באוויר בעודו עשיר בבועות גז ואדי מים ואז נפל לקרקע והצטבר כקצף געשי מוצק. הגזים התנדפו לאוויר ונשארה אבן נקבובית. בהרכבה הכימי שלה דומה אבן הפומיס לזכוכית ולכן הוא מכונה גם "אבן מזוגגת".

הבועות הרבות הכלאות בתוך האבן מעניקות לפומיס מרקם ספוגי, נקבובי יותר מאשר לטוף. המסה הסגולית הטבעית של אבן הפומיס היא כ-2.8 טון למ"ק אבל עקב הנקבוביות הגבוהה שלו המסה בתפזורת במצב יבש כ-0.65 ק"ג למ"ק ועם תכולת מים טבעית כ-800 ק"ג למ"ק. כלומר ניתן לומר שכ-75% מנפח אבן הפומיס הטבעית הם חללי אוויר סגורים בגודל מיקרוסקופי המצופים בקליפת האבן. בגלל מבנה זה של אבן הפומיס הוא מכונה גם "אבן ספוג". עקב הצפיפות הנמוכה זו של אבן הפומיס היא יכולה לצוף על פני מים ורק לאחר ספיגת המים לתוך הנקבים האבן תשקע בתוכם באיטיות.

במבנה הכימי שלה מכילה אבן הפומיס מעל 70% סיליקה אמורפית ומעל 12% תחמוצות ברזל. הרכב זה מבטיח מצד אחד תכולה אפסית של סיליקה גבישית ומצד שני קשיות גבוהה. דרגת הקושי של הפומיס כ- 9 בסולם מוס, דרגת קושי גבוהה ביותר, רק 1 פחות מיהלום. דרגת קושי זו ומרקמו של הפומיס מאפשרים שימוש כחומר לשחיקה. הוא משמש לליטוש של סלעים אחרים שלרוב רכים ממנו, ליטוש של מוצרי בטון כמרצפות ולשחיקה של בדי ג'ינס.

בתעשיית הסבונים, הקרמים ומשחות השיניים משמש הפומיס כתוסף לליטוש וניקוי. מעצם היותו חזק וקל הוא משמש בתעשיית יצור הבטונים ליצור בטונים קלים קונסטרוקטיביים ושאינם קונסטרוקטיביים. ביצור בלוקי בנייה הוא מאפשר יצור בלוקים חזקים עם תכונות בידוד תרמיות, אקוסטיות והגנה מאש ברמה הגבוהה ביותר. עוד משמש הפומיס בתעשיית המסננים לנוזלים ובחקלאות כחומר מעולה לגידולים מצעים מנותקים.

אבני הפומיס משמשות בתעשיית הבטונים והבנייה אלפיי שנים. היוונים והרומאים השתמשו בפומיס כאגרגט קל ביצור בטונים כבר בתקופתם. מבנים רבים ברומא שנבנו לפני כאלפיים שנה עדין עומדים על מקומם וזאת גם לאחר עשרות רעידות אדמה שהתרחשו במקומם.
אגרגט הפומיס נמצא זמין כחצץ מקומי בעשרות מדינות בעולם, באזורים בהם הייתה בעבר הרחוק פעילות וולקנית. יתרונו הגדול בתחום הבנייה הוא בחוזק ההדבקה המעולה שלו עם צמנט, במשקלו הנמוך, בתכונות התרמיות והאקוסטיות שהוא מספק, בעמידותו המעולה באש, בקיום הלא מוגבל שלו ובשמירת כל תכונות אלה גם בתנאים אקלימיים דינמיים משתנים לאורך שעות היום ועונות השנה.
הפומיס מוכר כחומר בנייה ירוק וידידותי מאוד לסביבה ולמשתמשים בו. יתרונו הסביבתי הגדול ביחס למוצרים מלכותיים קלים כמו לקה או בטון תאי מאושפר באוטוקלב הוא שכל האנרגיה ליצורו הושקע לפני מאות אלפי שנים על-ידי אימא אדמה. אין צורך לייצורו בתנורים זוללי אנרגיה או במערכות גריסה וניפוי יקרות וגדולות.

הפומיס מיובא לישראל מיוון מהאי יאלי. מאי זה משווק פומיס למדינות רבות סביב העולם בהם מדינות באירופה, אמריקה אסיה ואפריקה. לפומיס מיוון יתרונות נוספים. הוא הומוגני בתכונותיו מכיוון שנוצר כולו באותו זמן יצור, פליטה אחת שהתרחשה לפני כ- 200,000. כולו נוצר מאותה מאגמה, באותה טמפרטורה ובאותו הלחץ, צבעו לבן, הוא אינו מכיל סיליקה גבישית מסרטנת ומשקלו נמוך ביחס לחוזקו הגבוה. רוב רובו של הפומיס המיובא לכאן מיועד ליצור בלוקים תרמיים מעולים. מפעל בלוקל-רביד היה חלוץ תעשיית בלוקי הפומיס בישראל והיה המפעל הראשון שעשה שימוש בפומיס כחומר גלם. בבלוקל-רביד פותחו מערכות בלוקים שמשלבות את תכונות הפומיס בתכונות תצורת הבלוק תוך שילובם בצמנט ישראלי נבחר ומובחר.