יתרונות בלוקי בלוקל-רביד

אחד ממדדי הפעולות החשובים ביותר בבלוקל-רביד הוא משולש הגומלין שבין אופן הייצור במפעל לבין סביבת החיים שלנו ולבין התכונות הסופיות של מוצריו. משולש גומלין זה משפיע על תכונות הסופיות של מוצריו בהם החוזק המבני, הבידוד תרמי מחום וקור, ההגנה מלחות ורטיבות, הבידוד מרעש ועל ההגנה מאש  והכול תוך כדי השימוש בחומרי בנייה ידידותיים ביותר לנו ולסביבה.

ניתן לדרג את התכונות המוזכרות לעיל על פי חשיבותם כלהלן:

⇐תכונות מבניות הנדסיות  – בתחום זה לבלוקי בלוקל-רביד יתרונות הנדסיים מובהקים.

  • הם חזקים במיוחד להעמסה – יותר מכל בלוק אחר ועוזרים למבנה לעמוד בעומס הקבוע שלו ושל ותכולתו ובעומס חריג וקיצוני הנוצר (לא עלינו) ברעידת אדמה או באירוע מלחמתי.
  • הם חזקים במיוחד להדבקה – בהדבקה בין בלוק לבלוק, הדבקה לקורות ועמודים והדבקה לטיח וחיפויים. בכך הם תורמים למניעת סדקים בקירות המבנה.
  • הצטמקותם או התרחבותם הטבעית משינויי לחות נמוכה מאוד – ביחס לבלוקים אחרים, גם בתנאי יובש קיצוניים. הצטמקות נמוכה זו הוכחה כמונעת סדיקה במבנה הבלוקים והקירות גם בתנאים אקלימיים חריגים של יובש האופייניים לעיתים רחוקות בישראל.
  • ניתן לתלות עליהם עומסים כבדים – ללא חשש באמצעים פשוטים, באמצעות דבלים ועוגנים פשוטים לתליית מדפים, ארונות, טלוויזיות וכו'.

בידוד תרמי מעולה מחום וקור – גם בתחום זה לבלוקי בלוקל-רביד יתרונות מובהקים.

כושר הבידוד התרמי של קירות תלוי בתכונת ההתנגדות התרמית האופיינית (r), של רכיבי הקיר במצב יציב (תכונה הנבדקת בתנאי מעבדה ללא שינויי אקלים סביבתיים) ובמסה של הקיר. המסה התרמית (קיבולת החום) של הקיר. (תכונה המתקבלת ביחס בתנאים דינמיים אמתיים, תנאים אקלימיים משתנים).

מסה תרמית היא למעשה היכולת של הרכיב לאגור חום בתוכו. לבלוקים התרמיים של בלוקל-רביד מסה תרמית גבוהה שמשתלבת בהתנגדות תרמית מעולה יותר מכול בלוק תרמי מתחרה. מסה תרמית זו משמרת חום או קור הרבה אחרי שמתרחשים שינויים אקלימיים חיצוניים או אחרי שמפסיקים מערכות מיזוג אוויר לקירור או לחימום. תכונה זו מייעלת את פעולתו של המזגן, מפחיתה עומסי חום וקור, ממתנת את שינויי הטמפרטורה הפנימית ומשפרת את הנוחות התרמית של הדיירים.

היתרונות של המסה התרמית שולבו בתקינה הישראלית בתחום הבידוד התרמי, דירוג האנרגיה בבניינים והבנייה הירוקה. בתקינה דרישות מינימום בלבד וחשוב לציין כאן שלרוב הבלוקים התרמיים של בלוקל-רביד תכונות תרמיות גבוהות בהרבה מהדרישות בתקינה הישראלית.

⇐הגנה מלחות פנימית – לחות פנימית קיימת בכל סוג של קיר והיא משתנה ע"פ הלחות באוויר, בעיקר בצידו הפנימי של הקיר.

בחורף הלחות שבאוויר הפנימי בבית גבוהה וזו מעלה את תכולת הלחות הפנימית בתוך הקיר. לעליית תכולת הלחות שבקיר יכולה להיות השפעה שלילית גבוהה על התכונות התרמיות שלו ועל התנאים האקלימים הסופיים שתקבלו בביתכם. הערכה המקובלת היא שכל עלייה של 1% בתכולת הרטיבות של קירות מורידה את תכונת הבידוד התרמי בכ- 4% ולכן יש חשיבות עליונה להשתמש ברכיבי בנייה הרגישים פחות לשינויי הלחות שבבית. בלוקי בלוקל-רביד, בשונה מבלוקים אחרים, מתנהגים מעולה במצבים אלה. תכולת הלחות הפנימית שלהם נמוכה וגם אחרי עליה עקב שינויים סביבתיים הם פולטים את הלחות במהירות וחוזרים למצבם הרגיל.

⇐הגנה מאש – בתחום זה לבלוקי בלוקל-רביד יתרונות מובהקים. בניית קירות ביתכם החיצוניים והפנימיים בבלוקי בלוקל-רביד תבטיח לכם עמידות ארוכת זמן במקרה שריפה תוך עזרה במניעת התפשטות אש. הבלוקים של בלוקל-רביד מיוצרים מחומרי גלם עמידים באש. הם לא דליקים, לא מיצרים עשן וגזים רעילים בזמן שריפה, לא מתעוותים ולא מתפרקים בחום. תכונות אלה מבטיחות הגנה משופרת מאש לבני ביתכם, לרכושכם ולמבנה עצמו. ברובם המכריע של המקרים הנזק בשרפה במבני בלוקל-רביד לא מחייבת הריסת המבנה ובנייתו מחדש.

 ⇐בידוד מרעש – הנוחות האקוסטית מושגת תוך מניעת כניסת הרעשים והקולות לתוך חלל המבנה. מקורות הרעש יכולים להיות מכלי רכב הנעים בסביבה, ממפעלים ובתי מסחר קרובים ומפעילות אנושית במרחב החיצוני פתוח ו/או בדירות סמוכות. רוב רובם של מפגעי הרעש נוצרים על-ידי בני אדם ומשפיעים על נפשנו. לבידוד האקוסטי בביתכם החדש תהיה השפעה גדולה על תחושותיכם ועל בריאותכם. כמו בבידוד התרמי עליו אתם חושבים, גם כאן, להשגת המטרה האקוסטית אתם נדרשים למערכות מבניות שיבודדו אתכם ממקורות הרעש. אתם חייבים לטפל בבידוד מרעש בעיקר בבנייה עצמה על-ידי רכיבי בנייה נכונים. קירות מבלוקי בלוקל-רביד מפחיתים רעשים בשתי דרכים: מניעת מעבר דרכם של חלק גדול של אנרגית הרעש בטווח רחב של תדרים וספיגת חלק מאנרגית הרעש בתוכם ביעילות גבוה יחסית. בגלל יכולות אקוסטיות אלה, קירות בלוקי בלוקל-רביד מיושמים בהצלחה רבה יחסית לאחרים כקירות הפרדה בין דירות, בין חדרים, בין חללים רועשים לחללים הדורשים שקט ובקירות חוץ למניעת חדירת רעשים חיצוניים.